Ръководство за посещение на най-интересните забележителности в България, които си заслужават да бъдат видяни поне веднъж.
Независимо дали става дума за плаж със златист пясък, природна красота, паметник на културата или музей, България има много какво да предложи! Безбройните забележителности и красоти на нашата родина, предизвикват любопитството на хора от целия свят. С толкова много туристически обекти, природни красоти и културни наследства, България може да остави всеки без дъх!
Съдържание
Топ забележителности в България
За да планирате добре бъдещото си пътуване из страната е добре да знаете, кои спирки да включите в маршрута си. Родината ни предлага живописни гледки, разнообразна природа, радваме се на много природни богатства и историческо наследство. България е богатство, което трябва да пазим и да се гордеем.
Има безброй забележителности в България, които се посещават целогодишно. Постарахме се да селектираме едни от най-популярните обекти посещавани както от местни, така и от чуждестранни туристи. Може да ги разгледате в нашия списък по долу, като се надяваме с това да допринесем да изкарате една ползотворна и незабравима разходка, за която си струва да разказвате!
1. Паметник Шипка
Паметникът Шипка е символ на свободата на България. Това място е пълно с история и предлага на посетителите си величествени гледки към Стара планина и околията. Паметникът Шипка е открит през 1934г от цар Борис III в чест на освобождаването на страната ни от Османско владичество. Той увековечава подвига на падналите за свобода руски войници и български опълченци.
До паметника има асфалтов път и дълго каменно стълбище. Гледката, която се открива, когато стигнете върха, е неповторима. Монументът е във формата на пресечена пирамида, а отпред е разположен огромен и величествен бронзов лъв. Паметникът разполага и с множество копия, реликви, знамена и сaркофаг, в който се съхраняват останки от падналите за свободата на България опълченци.
Паметникът Шипка е една от най-популярните забележителности в България, а всяка година на 3-ти Март на него се стичат хиляди хора, за да честват освобождаването на България от османско владичество.
2. Крепостта Царевец
Символ на миналото величие на България, крепостта Царевец е построена на мястото, където преди 800 години е бил дворецът на средновековните царе и когато Велико Търново или по онова време Търновград, е била нейна столица.
Този исторически обект е един от най-посещаваните в България. Крепостта е била обградена от масивни и високи каменни стени, разполагала е с три входа, а на територията ѝ са се намирали патриаршията, царския дворец и други административни сгради. Мястото, на което е построена е било много трудно достъпно и поради тази причина по онова време столицата е била една от най- добре укрепените градове.
Крепостта Царевец предлага много на своите посетители. Тя е пълна с история и красиви гледки. Един от най-посещаваните обекти на територията ѝ е патриаршията, която е била реставрирана през 80те години на миналия век. Стигнете ли до там, не пропускайте и Кулата на Балдуин, където латинският император бил пленен и намерил смъртта си. Още преди да стигнете до самата крепост пък, по пътя могат да се видят руини от над 400 жилищни къщи, множество църкви и манастири.
Панорамните гледки към околния пейзаж разкриват как местоположението на крепостта е било стратегически избрано. Тя е разположена на 206 м. над морското равнище, за да предпази кралството от нашествие в продължение на стотици години. Посещението на крепостта включва много ходене по стръмни склонове, но тъй като единственият достъп до крепостта е пеша, може да се насладите изцяло на красивата природа, сред която се намира.
3. Забележителности в България – Белоградчишките скали
Природна забележителност, която си струва да посетите, са несъмнено Белоградчишките скали. Тези масивни пясъчници и варовикови скални образувания заемат площ от около 90 кв. км и се извисяват над град Белоградчик. Скалите с височина от над 100 метра са извайвани в продължение на милиони години чрез естествено компресиране. Те са различни по форма и височина, а червеникавият им оттенък се дължи на съдържанието на железен окис. Няколко туристически пътеки с различна трудност откриват достъп до тези невероятни образования. Освен скалния феномен, тук може да видите и внушителни пропасти, останки от постройки и различни фрагменти.
Тези впечатляващи скални образувания са разделени на четири групи, които се простират от запад на изток от връх Ведерник и заемат площ от 6-7км. Всяка от скалите има свое име като някои от тях са „Монасите“, „Мечката“, „Овчарят“, „Адам и Ева“, “Малък и голям Сбег”, “Близнаците” и “Борич”.
4. Забележителности в България – Пещера проходна
Пещера Проходна е една от най-посещаваните забележителности в България. Тя е лесно достъпна и естествено осветена. Смайва със своето величие и уникални образувания. Намира се близо до Карлуково, което е село в област Ловеч. Това място също е известно като „Божиите Очи” заради двата естествено оформени кръга на тавана. Те са толкова симетрични, а слънчевите лъчи проникват в нея като нежно изпълват пространството. Пещера Проходна е един уникален природен феномен, който без съмнение си струва да посетите.
5. Белоградчишка крепост Калето
Почти сливайки се с околните скали, крепостта Калето първоначално е построена от римляните, а по-късно е разширена от византийци, българи и турци. Днес, тя е една от най-добре запазените крепости в България. Тя впечатлява с внушително обковани портали и високи каменни стени. В началото е служела за укрепление и отбрана, а по-късно са били застроявани жилищни и стопански сгради. При нужда е можело да побере до 1500 души. Там могат да се видят също и тунели използвани за складиране на храна и боеприпаси.
Крепостта се намира на малко повече от 1 км западно от град Белоградчик.
6. Забележителности в България – Крушунските водопади
Близо до село Крушуна, сред живописна природа и множеството карстови скални образувания, се намират Крушунските водопади. Най-високият от водопадите е висок 20 метра, а впечатляващото на това място е тюркоазената вода. Тя се дължи на варовиковите отлагания по скалите, а в съчетание с уникалната природа наоколо, без съмнение, това място ще ви остави без дъх.
За посетителите е лесно да стигнат до водопадите и да разгледат околността преминавайки през многобройни мостчета и красиви гледки. Едната пътека води до скрита пещера, където може да се види изворът на водопада. За да разгледате спокойно този природен феномен, си пригответе няколко часа. Разходете се по Еко пътеката и се насладете на уникалната природа, която предлага родината ни.
7. Етнографски музей на открито „Етър“ Габрово
Ако разхождането по калдъръмени алеи с бяло сладко в ръка ви звучи интригуващо, то тогава един ден в архитектурно-етнографски комплекс Етъра непременно ще ви зарадва. Този историческо местенце приютява близо 50 магазина и работилници, които са струпани по алеите му. Разположен е сред красива растителност и чистия въздух на балкана, до бреговете на притока на река Янтра. Откритият музей Етър позволява на своите посетители да се докоснат до занаятчийството и традициите на България. Бихте могли да го посетите в град Габрово и е само на 17 км северно от Шипка.
Сградите в стил Национално възраждане на Етър от 19-ти век, весело боядисани в пъстри цветове в прасковено и зеленикаво синьо, помещават работилниците на пекари, калайджии, обущари, кожухари, стъклари, шапкарджии, бижутери, кожари, мелничари, грънчари, тъкачи и др. Този музей ще ви потопи в миналото на Балканите и ще имате възможност да се сдобиете с ръчно изработени стоки от сребро, керамика, метал или други естествени материали. Някои от цеховете се захранват с вода от поток, минаващ през комплекса; воденицата Караджейка датира от 1780г.
Освен да пазарувате, можете да надникнете в традиционните къщички, да разгледате стара дъскорезница и да спрете в църквата Свето Богоявление, копие на храм от 1868 г. в село Радовци.
Влезте в комплекса или от северната страна (близо до хотел Страноприемница), при централната административна сграда, или от далечната южна страна, в близост до големия паркинг. Обикновено се изисква еднодневен билет, а обиколките с екскурзовод (на английски, френски или немски) се предлагат срещу допълнително заплащане.
8. Соколски манастир
В близост до град Габрово можете да посетите и Соколския манастир , който първоначално се е състоял от малка дървена църква, но по-късно с помощта на местни жители е издигнат и осветен голям храм с красиви иконописи. Построяването му датира от 1833г.
В периода до освобождението това свято място е дало убежище и на един от най-големите ни правци за свобода, а именно Васил Левски. През Руско-турско освободителната война, е бил превърнат в лазарет на ранените руски войници.
Соколският манастир е девически. Той разполага с леглова база и красиви цветни алеи.
Когато влезете в заграждението, ще видите красива градина с кръгла каменна чешма с осем чучура в центъра ѝ. Тя е дело на известния майстор Колю Фичето. Напълно запазена е и до днес, а водата извираща от нея е кристално чиста.
9. Забележителности в България – Седемте рилски езера
За тези от вас, които не се страхуват от предизвикателства, предлагаме да посетите Седемте Рилски Езера. Уверяваме ви, гледката си заслужава! Бижута в короната на Рила планина, тази група ледникови езера привлича много туристи през цялото лято, тъй като са малко по лесно достъпни след построяването на седалковия лифт. Можете да се убедите в непокътнатата красота на района, като направите еднодневна екскурзия до езерата. Всяко от езерата се намира на различна надморска височина и има свое име. Водата е кристално чиста, а гледките са впечатляващи.
Най-високото (надморска височина от 2500 m) се нарича “Сълзата“. Стигайки до него можете да видите всичките седем езера, както и околните скали и дълбоки долини. Гледката, която се отваря от това място е несравнима. Величието на природата ще ви накара да затаите дъх.
Следващото езеро се нарича „Окото“ заради овалната си форма.
„Бъбрекът“ е езерото с най-стръмните брегове в цялата група. „Близнакът“ е най-голямото, Трилистника („Трите листа“) е с неправилна форма, най-плиткото езеро е Рибното („рибното езеро“), а най-ниското е езерото Долното („долното езеро“; 2100 м), където се събира водата от другите езера и образува началото на езерото.
Почивните дни са много натоварени през лятото. Ако искате да избегнете тълпите, планирайте да
посетите в делничен ден.
10. Античен театър Пловдив
В центъра на Стария град на Пловдив се намира един от най-добре запазените антични театри в света. Открита през 60-те години на миналия век, грандиозно поразителната структура датира от 1-ви век след Христа и се смята, че е построена под управлението на римския император Домициан.
Мястото е играло важна роля в древните общности: тук са се провеждали театрални представления и прочути свирепи гладиаторски битки, както и срещи на местната власт и големи събирания.
Самият театър все още се използва за оперни и музикални представления на открито и побира впечатляващите 7000 души. Пловдив е един от най-красивите градове, затова ако сте решили да го посетите, непременно отидете да видите това късче история.Разходете се по старите калдъръмени улички на града и нагоре по хълма, който ще ви отведе до античния театър. Седнете сред редиците наклонени седалки и се потопете в тишината. Насладете на природните гледки на заобикалящия ви пейзаж.
11. Рилски манастир
Рилският манастир без съмнение е от онзи тип места, които само веднъж да посетиш и помниш цял живот. Той привлича вярващи хора от близо и далеч и съхранява историята на цял един народ.
Изгубени в красивата природа на Рила планина, сред буйни гори, и на час и половина от София, когато влезете в укрепената ограда на манастира, със сигурност ще останете впечатлени от живописните постройки на манастира.
Въпреки че произходът му датира от 10 век, сегашният манастирски комплекс е построен през 14 век и се е превърнал в духовен център на България. Той е основан от един от най-големите български светци Св. Иван Рилски.
Фактът, че самите османски султани го защитават по време на дългата окупация на страната ни от турците, ще ви помогне да оцените неговата важност и значение.
Стенописите , които покриват таваните и стените на църквата, разположени в големия централен двор, който се отваря към комплекса, със сигурност ще привлекат вниманието ви, както и страхотната украса на интериора на църквата.
В музея на манастира можете да видите художествени предмети от различни периоди от историята му, както и уникални икони съхранявани в светата обител.
12. Бачковски манастир
Освен Рилски, един от православните манастири, които можете да посетите в България е Бачковският.
Разположен на по-малко от час южно от Пловдив в Долината на царете, Бачковският манастир е основан през 10 век, въпреки че е разрушен при първите вълни на турско робство.
Възстановен е в края на 15-ти век, а най-ценното с което се гордее този манастир са многобройните стенописи, повечето от 19-ти век. Въпреки че художественото бижу на заграждението е старата трапезария. В нея са се хранили монасите и там имате възможност да видите картини датиращи от 17-ти век.
Светата обител съхранява позлатен иконостас от 17-ти век, който може да се види на главната от двете църкви в манастира.
13. Пещера Магура
Пещерата Магура е една от най-известните и красиви пещери в България. Тя се намира в североизточната част на страната, близо до село Рабиша , на 18 км от гр. Белоградчик, област Видин.
Общата дължина на пещерата Магура е 2,5 км. В непосредствена близост се намира и най-голямото вътрешно езеро ( Рабишкото езеро), а целият район е обявен за паметник на културата.
Тази пещера е започнала образуването си преди около 15млн. години, а в нея дори са открити праисторически рисунки издълбани по стените ѝ. Те датират от различни епохи и е много интересно да се видят. Друга уникална забележителност е слънчевият годишен календар, който е най-старият такъв открит в Европа до този момент. Пещерата предлага на посетителите си и впечатляващи по форма и размери сталактити, сталагмити и сталактони. Някои от тях достигат до 20м височина.
Поради уникалните климатични условия, районът около Рабишката могила се доближава до тези на френската област Шампан, затова там се произвеждат изключително добри естествено пенливи вина. Температурата в пещерата целогодишно е 12 градуса. От десетилетия една от галериите на пещерата е превърната в място за отлежаване на отбрани вина.
14. Перперикон
Североизточно от град Кърджали се намира най-древния свещен град открит на Балканите, а именно Перперикон. Той е изцяло изсечен от камък и е разположен на огромен хълм в Източни Родопи. В този град се намират останките от светилището на бог Дионисий и в миналото мястото е било богато на злато.
Перперикон предлага на посетителите си едно незабравимо приключение пълно с история сред природата на България. Тук не само имате възможност да се докоснете до интересни факти от древността, но и ще се насладите на спиращи дъха гледки. Каменният град се е състоял от огромен дворец-светилище, който е бил на няколко етажа и е заемал огромна площ. Днес са запазени само главните зали. Тук може да видите Акропола, трона на владетеля и още много ценни останки от светилището от древността.
Ако търсите интересно място пълно с история и имате на разположение един ден, то тогава ви предлагаме да се обуете удобно и да посетите това вълшебно кътче. Купете си карта, за да разполагате с пълното описание на обектите, които виждате пред себе си и се потопете във вълшебството на древността.
15. Еко пътека Искър-Панега
За тези от вас, които търсят приятно и спокойно място сред природата, горещо препоръчваме еко пътека Искър-Панега. Тя се намира на територията на парк Панега, който е в близост до Луковит и следва поречието на река носеща същото име. Интересното е че изворът ѝ е с необичайно наситен синьо-зелен цвят. Природата на това място е уникална. Има много полянки, красива растителност, дървени мостчета и е изключително подходящо за еднодневен семеен изглед. Тук можете да се разходите, да потичате, да си направите пикник или просто да се насладите на богатството на природата.